Jak chronić się przed wrzodami?

Może zaatakować żołądek lub dwunastnicę, a związane z nią dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe. Choroba wrzodowa wymaga odpowiedniego leczenia, równie ważna jest profilaktyka. Na czym ona polega? W jaki sposób każdy z nas może się bronić przed tym problemem?

Czym jest choroba wrzodowa?

Choroba wrzodowa to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych bólów brzucha. Niestety, stres, pośpiech oraz zmiany cywilizacyjne sprawiają, że choroba ta staje się coraz bardziej powszechna. Im szybciej żyjemy, tym mniej czasu pozostaje nam na zatroszczenie się o swe zdrowie. Nasza dieta ma zatem niewiele wspólnego z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania się, a to z czasem poważnie odbija się na ogólnym stanie naszego organizmu.

Zła dieta i stres mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia błony śluzowej, którą pokryty jest nasz przewód pokarmowy. Im silniej atakowana jest ta błona, tym mniejsze szanse na to, że będzie się ona mogła prawidłowo zregenerować. Jeśli błona śluzowa wciąż będzie atakowana np. przez kwasy solne i enzymy trawienne, może dojść do powstania tzw. niszy wrzodowej.

Jakie czynniki są szczególnym zagrożeniem?

Problemom z wrzodami sprzyja przede wszystkim kwaśny sok żołądkowy. Im większa jego kwaśność, tym większe ryzyko powstania niszy wrzodowej. Warto pamiętać o tym, że kwaśność soku żołądkowego zwiększa się m. in. u osób palących oraz u tych, którzy często sięgają po produkty pochodzenia zwierzęcego.
Choroba wrzodowa może się też nasilać w chwili, gdy zbyt często sięgamy po pikantne przyprawy oraz po potrawy mocno solone. Dlaczego? Bo stymulują one proces wydzielania się soku żołądkowego, a to negatywnie wpływa na stan błony śluzowej mającej chronić nasz układ pokarmowy. Wydzielanie soków trawiennych zwiększa też kofeina, zatem zbyt częste sięganie po kawę może mieć poważne konsekwencje.

Jak radzić sobie z wrzodami?

Osoby, które cierpią z powodu wrzodów oraz ci, którzy chcą się chronić przed tym problemem, muszą pamiętać o kilku prostych zasadach. Profilaktyka to m. in. unikanie stresu, alkoholu i papierosów, to również stosowanie się do kilku prostych wskazówek dietetycznych. Warto ograniczyć ilość mięsa w diecie, ostrożnie należy też podchodzić do mleka, które może nasilać dolegliwości związane z wrzodami. By zachować dobrą formę, należy pamiętać o przynajmniej jednym ciepłym posiłku dziennie oraz o tym, by nie jeść w pośpiechu. Osobom, które już mają problemy z wrzodami, pomóc może regularne spożywanie posiłków.

Dodaj komentarz